top of page

Dzieci, Spektrum Zaburzeń Autystycznych, Nauka i Rozwój

BALU_logo3.png
Co to jest BALU?

BALU jest projektem badawczym na Uniwersytecie w Oslo. W ramach projektu wykonywane są badania rozwoju i procesów uczenia się u małych dzieci z autyzmem oraz grupy porównawczej składającej się z dzieci w tym samym wieku.


Potrzebujemy więcej dzieci do naszych badań, w związku z czym zapraszamy 2, 3 i 4-letnie dzieci z pełnym lub tymczasowym orzeczeniem lekarskim o autyzmie do wzięcia udziału w naszych badaniach. 

Co będziemy badać u dzieci?
translate.png

Ikon laget av Freepik hentet fra Flaticon.com

Język i zdolności poznawcze:

Badamy posługiwanie się językiem oraz zdolności poznawcze dzieci za pomocą testów zabawowych.

Interakcja w grupie i komunikacja społeczna:

Dzieci są filmowane w trakcie zabawy z dorosłym, który jest im znajomy. Ponadto badane są reakcje dzieci, którym pokazywane są wesołe zabawki.

Elektroencelefalografia i okulografia:

Dzieci oglądają krótki film oraz gry komputerowe dla dzieci, a tym czasie mają założony na głowę czepek do elektroencelografii. Jednocześnie mała kamera bada ruchy gałki ocznej dziecka. Te metody są zazwyczaj stosowane w trakcie badan dzieci. Takie badania są bezbolesne i całkowicie nieszkodliwe, lecz jeżeli dziecko nie wyrazi chęci do wzięcia w nich udziału, zostają one pominięte.

Gdzie wykonywane są badania?

Badania mogą zostać wykonane w przedszkolu, w domu rodzinnym dziecka lub w naszych pomieszczeniach na UiO. Jeśli życzą sobie Państwo, aby badania zostały przeprowadzone w przedszkolu, pracownicy uniwersytetu skontaktują się z przedszkolem w tej sprawie. Zazwyczaj wybrany pracownik przedszkola towarzyszy dziecku w trakcie badania. Rodzice lub opiekunowie dziecka również mogą wziąć udział w całym, bądź częściach badania. Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny.

Jakie zadania mają rodzice?  

Jeżeli wyrażają Państwo chęć wzięcia udziału w badaniach, potrzebna jest Państwa pisemna zgoda (w formie elektronicznej poprzez nasza stronę internetowa lub pisemnie na oświadczeniu o wyrażeniu zgody, które znajduje się w kopercie). Po otrzymaniu zgody od Państwa, skontaktujemy się z Państwem, aby odpowiedzieć na ewentualne pytania i wątpliwości oraz w celu uzgodnienia dalszych szczegółów.

Jeżeli istniałaby taka możliwość (co nie jest konieczne) aby wzięli Państwo udział w badaniu, uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety na temat dziecka oraz wzięcia udziału w 10 minutowej sekwencji zabawowej przy okazji odprowadzenia lub odebrania dziecka z przedszkola.

Jakie korzyści otrzymują Państwo z badania?

W podziękowaniu za udział w badaniu Państwa dziecko otrzyma podarunek. Rodzice lub opiekunowie otrzymują raport o tym, na czym polegało badanie oraz ogólnie o tym, jak minął dzień. Ponadto pomagają Państwo w rozwoju wiedzy o procesach uczenia się małych dzieci.

Film informacyjny:
bottom of page